Akademia Puszczy otrzymała złotą gwiazdkę w programie certyfikacji PZPN!

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Akademia Puszczy Niepołomice otrzymała złotą gwiazdkę w programie certyfikacji PZPN!

– Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich to innowacyjny projekt skierowany do podmiotów prowadzących szkolenie dzieci w zakresie piłki nożnej. Jego ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja szkółek. Przyznanie danemu podmiotowi Certyfikatu PZPN na jednym z trzech poziomów (złotym, srebrnym lub brązowym) jest równoznaczne ze spełnieniem przez niego szeregu kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia. Jednostki wyróżnione w ten sposób przez Polski Związek Piłki Nożnej dołączą do elitarnego grona szkółek będących dla dzieci sprawdzonym miejscem do rozwijania swoich piłkarskich umiejętności – czytamy w komunikacie PZPN o Programie Certyfikacji Szkółek Piłkarskich.

Czym jest złota gwiazdka?

– Beneficjentami tego certyfikatu są szkółki piłkarskie, które zapewniają profesjonalne szkolenie zarówno chłopców, jak i dziewczynek, na zajęciach prowadzonych przez trenerów z ważną licencją UEFA B lub wyższą w grupach liczących maksymalnie 12 osób na jednego trenera – wyjaśnia komunikat PZPN

– Certyfikacja naszej Akademii była ważnym celem w pierwszym cyklu organizowanym przez PZPN, ale nie pierwszym w kolejności do podniesienia rangi, jak i poziomu organizacyjnego, szkoleniowego i sportowego. W pierwszej fazie rozwoju Akademii pod koniec 2019 roku było poprawienia działań, zweryfikowanie poziomu sportowego zawodników i merytorycznego trenerów. Następnie wspólną pracą całego sztabu trenerskiego jak i wielkiej pomocy zarządu rozwijaliśmy się również pod względem organizacyjnym – tłumaczy dyrektor Akademii Puszczy Niepołomice Mateusz Staniec.

Błyskawiczne postępy 

Jak wspomina Staniec, na początku pracy w Niepołomicach w 2019 roku miał do dyspozycji 5 trenerów na 6 drużyn. Dziś jest 28 trenerów i 13 drużyn. W akademii został stworzony dział operacyjny, który zajmuje się obserwacją nowych trendów na świecie oraz organizacją stażów trenerskich. Jest również dział scoutingowy, który już teraz został przekształcony w dział analizy i scoutingu. Oprócz analiz spotkań i treningów będzie zajmował się wyszukiwaniem i weryfikowaniem zawodników do naszej akademii. Również w najbliższym czasie ruszy projekt klubów partnerskich. Przy tej okazji zapraszamy wszystkie zainteresowane kluby i szkółki do współpracy.

Co daje naszej akademii złota gwiazdka?

Nie da się ukryć, że złota gwiazdka przynosi korzyści pod kątem finansów. Certyfikat złotej gwiazdki to przede wszystkim poprawa i rozpoznawalność akademii oraz klubu w środowisku piłkarskim. Weryfikacja trenerów weryfikatorów z PZPN wpłynie rownież na szybkość reagowania na zmiany powstające w procesie szkolenia dzieci i młodzieży na świecie, co pozwoli na zapobieganie powstawaniu błędów w szkoleniu w naszej akademii.

Podziękowania

Z tego miejsca bardzo chciałbym podziękować zarządowi, prezesom Jarosławowi Pieprzycy, Markowi Bartoszkowi, Wiesławowi Bobowskiemu i Januszowi Karasińskiemu na umożliwienie wszelkich ruchów, które umożliwiają rozwój Akademii. Podziękowania dla Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice Romana Ptaka za okazaną pomoc. Wielkie podziękowania kieruje również do biura klubu, gdzie Izabela Górka, Natalia Bania i Piotr Przybyłek stawali na głowie, żeby pomóc w sprawach formalnych, jak również koordynatorom: Łukaszowi Górce i Cezaremu Ziębie. Często wspólnie ze mną spędzali wiele godzin, żeby wszystko było na poziomie na którym obecnie jesteśmy. Nie mogę pominąć sztabu pierwszej drużyny za wsparcie, bo wszystkim nam zależy, aby Klub rozwijał się na wielu płaszczyznach. Dziękuję wszystkim trenerom od U6 do U19. Jeszcze raz dziękuję i pracujemy dalej – kończy podziękowania dyrektor Akademii Puszczy Niepołomice Mateusz Staniec.

Czas na dalszą pracę

Przyznanie złotej gwiazdki to początek ciężkiej pracy przed wszystkimi pracownikami akademii. Proces przyznawania trwał od początku lutego aż do połowy marca. – Teraz czekają nas weryfikacje do czerwca i jeśli przejdziemy je pozytywnie zostaniemy w programie do grudnia. Cały czas jesteśmy weryfikowani i sprawdzani, czy działamy według wytycznych narzuconych przez PZPN – tłumaczy Staniec.