Komunikat Pierwszej Ligi Piłkarskiej

W związku z komunikatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego dotyczącym odwołania imprez masowych oraz mając na uwadze negatywną ocenę stanu bezpieczeństwa związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 ze strony organów administracji publicznej do klubów Fortuna 1 Liga kierowane są rekomendacje dotyczące organizacji imprez sportowych uwzględniającą minimalną liczbę osób przebywających na stadionie w trakcie meczu (tj. osoby funkcyjne wymagane do prawidłowego przeprowadzenia zawodów).
Najbliższe spotkania Fortuna 1 Liga odbędą się tym samym bez udziału publiczności.

W tej wyjątkowej sytuacji telewizja Polsat podjęła decyzję o tym, aby oprócz 3 transmisji emitowanych na kanałach sportowych Polsatu, jeśli tylko warunki techniczne pozwolą, kibice mieli możliwość obejrzenia za darmo pozostałych meczów na stronie www.ipla.tv. Z każdego takiego stadionu zostanie wyemitowany sygnał z jednej kamery. Jest to wyjście naprzeciw społeczności kibiców Fortuna 1 Liga i będzie obowiązywało już od najbliższej kolejki ligowej.

– Sytuacja związana z koronawirusem SARS-CoV-2 to rzecz bez precedensu w polskim sporcie. Jako liga jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz naszych strategicznych partnerów – telewizji Polsat oraz firmy Fortuna. Osobiście dziękuję Dyrektorowi Marianowi Kmicie, że zdecydował się na pokazywanie wszystkich spotkań Fortuna 1 Liga. To potwierdza, że jako społeczność skupiona wokół naszych rozgrywek chcemy wspólnie znajdywać optymalne rozwiązania w obecnej sytuacji. W związku z tym kieruję również apel do naszych wspaniałych kibiców, aby w miarę swoich możliwości również pokazali swoje wsparcie dla klubów decydując się na pozostawienie środków z tytułu biletów na działalność bieżącą swoich klubów. To byłby z pewnością ważny gest w ich stronę – mówi Marcin Janicki, prezes zarządu Pierwszej Ligi Piłkarskiej.

Dzięki współpracy z mec. Amelią Szukowską i mec. Michałem Żukowskim z kancelarii Innteo Legal Żukowski, Szukowska Radcowie Prawni Sp.p. oraz mec. Rafałem Iniewskim (Iniewski Doradztwo Prawne), udało się wypracować potencjalne modele dzięki, którym każdy kibic posiadający ważny bilet na mecz będzie miał możliwość wymiany na produkt lub usługę z portfolio klubowego lub przeznaczyć środki z biletów na ważny dla klubu cel. Takim wyborem może być np. możliwość:

 

  • powierzenia środków klubowi, które przeznaczone byłyby na rozwój szkolenia dzieci i młodzieży. W tym modelu kibic decydujący się na „przekazanie” środków na akademię piłkarską klubu powinien złożyć oświadczenie w formie pisemnej lub elektronicznej (jeżeli pozwoli na to system informatyczny) powierzając klubowi środki z biletów do przeznaczenia na wskazany cel (lub wypłaty na rzecz innego podmiotu prowadzącego akademię) w określonym czasie;
  • wymiany biletu na voucher uprawniający do zakupu biletu na przyszłe mecze swojej drużyny. Wymiana na bon o wartości odpowiadającej cenie biletu będzie dokonana, o ile kibic złoży odpowiednie oświadczenie wyrażające zgodę na taką zamianę.

 

Wszelkie szczegóły techniczne dotyczące potencjalnego rozwiązania zostaną przekazane za pośrednictwem klubowych stron internetowych. W przypadku rozwiązań związanych z karnetami klubowymi rekomendowane jest podejmowanie decyzji w momencie zakończenia jego ważności tj. po sezonie rozgrywkowym.

 

Wszelkie nowe informacje związane z zaistniałą sytuacją będą przekazywane za pośrednictwem serwisu www.1liga.org w trybie bieżącym.