Najbliższy rywal: Górnik Zabrze

Przed nami ostatni mecz wyjazdowy w kończącym się sezonie. W piątkowy wieczór, 17 maja o 20:30 na Arenie Zabrze zmierzymy się z miejscowym Górnikiem.

Zespół z Górnego Śląska to jeden z najbardziej utytułowanych klubów w historii polskiej piłki. Co więcej, czternastokrotny mistrz i czterokrotny wicemistrz kraju wciąż pozostaje w grze o kolejny medal. Na dwie kolejki przed końcem rozgrywek 2023/24 pozostaje ulokowany na czwartym miejscu w tabeli. Od trzeciego stopnia podium oddziela zabrzan tylko jedno „oczko”, od wicemistrzostwa – pięć. Wszystko jest więc w rękach piłkarzy Górnika, którzy z pewnością przystąpią zmotywowani do meczu z Żubrami.

W poprzedniej serii gier zabrzanie podzielili się punktami ze Stalą Mielec, tracąc bramkę na 1:1 w ostatnich sekundach meczu. Wynik otworzył w 47. minucie Dani Pacheco, wyrównał zaś wychowanek Górnika, grający dziś w Mielcu Łukasz Wolsztyński. Zespół z Zabrza przystąpił do meczu w wyjściowym składzie: Daniel Bielica – Boris Sekulić, Kryspin Szcześniak, Rafał Janicki, Erik Janža – Adrián Kaprálik, Damian Rasak, Dani Pacheco, Lukas Podolski, Kamil Lukoszek – Sebastian Musiolik. Po przerwie na boisku pojawili się również Sōichirō Kōzuki, Filipe Nascimento, Piotr Krawczyk oraz Paweł Olkowski.

Od ponad trzech lat z krótką przerwą szkoleniowcem Górnika pozostaje klubowa legenda, Jan Urban. W tym czasie zdążył uratować zabrzan przed relegacją z ligi, znacząco poprawiając wyniki zespołu. Dziś stoi przed ogromną szansą walki o medale. Podczas swojej drugiej kadencji poprowadził już Górnika w 44 oficjalnych meczach, osiągając średnią 1,77 punkta na spotkanie. Na ten bilans składa się 9 remisów, 12 porażek i 23 zwycięstwa.

Głównym arbitrem spotkania w Zabrzu będzie Karol Arys. To arbiter, który w tym sezonie regularnie prowadzi spotkania Żubrów – w piątek będzie miał okazję to robić po raz piąty. Tylko jedno z tych spotkań przegraliśmy, zaś ostatnim razem pokonaliśmy Cracovią 1:0. Tym razem również liczymy na zwycięstwo!

Asystentami sędziego Arysa będą Michał Obukowicz i Marcin Janawa. Arbitrem technicznym wybrany został Patryk Świerczek. Za system VAR odpowiedzialni będą Jarosław Przybył i Radosław Siejka.

Po jesiennym spotkaniu Żubry mogą mieć doskonałe wspomnienia z Górnikiem Zabrze. Wówczas odwróciliśmy losy spotkania, które mimo zdobycia pierwszej bramki przez zabrzan ostatecznie wygraliśmy 2:1. Do siatki dla naszego zespołu trafiali wówczas Artur Siemaszko i Piotr Mroziński. Czy w piątek obejrzymy kolejne zwycięstwo Puszczy z Górnikiem? Przekonamy się po ostatnim gwizdku sędziego.