Najbliższy rywal: Ruch Chorzów

Przed nami mecz w lokalizacji historycznej dla całego polskiego sportu. Już w sobotę o 17:30 Żubry zmierzą się z Ruchem Chorzów na Stadionie Śląskim. Przyjrzyjmy się temu, co dzieje się u naszego najbliższego rywala.

Utytułowany górnośląski klub po dość udanym starcie wiosny popadł w kryzys, w trzech ostatnich spotkaniach zdobywając tylko jeden punkt. W efekcie Ruch nadal pozostaje w strefie spadkowej, tracąc sześć punktów do Puszczy… a zarazem ostatniego bezpiecznego miejsca. Najbliższe mecze pokażą, czy zespół z Chorzowa będzie jeszcze w stanie włączyć się do walki o pozostanie w PKO BP Ekstraklasie.

W wielkanocnej kolejce ligowej Ruch zmierzył się z Rakowem Częstochowa, urywając mistrzowi Polski jedno „oczko” po wyrównaniu w ostatniej akcji meczu. Bramkę zdobył wówczas Łukasz Moneta, wprowadzony na boisko w końcówce spotkania. Zespół z Chorzowa wystąpił w tym meczu w wyjściowym zestawieniu: Dante Stipica – Robert Dadok, Patryk Stępiński, Szymon Szymański, Josema, Tomasz Wójtowicz – Filip Starzyński, Patryk Sikora, Juliusz Letniowski, Adam Vlkanova – Soma Novothny. Zmiennikami byli Wiktor Długosz, Mateusz Bartolewski, Miłosz Kozak, Daniel Szczepan i wspomniany wcześniej Łukasz Moneta.

Szkoleniowcem Niebieskich od początku rozgrywek w 2024 roku jest Janusz Niedźwiedź, do niedawna trener Widzewa Łódź. Od początku kadencji zdążył poprowadzić Ruch w siedmiu spotkaniach ligowych, wygrywając jedno z nich (3:0 z Piastem Gliwice). Zaliczył także trzy remisy, w tym z wyżej notowanymi zespołami Jagiellonii i Rakowa, oraz trzy porażki. Gra zespołu się poprawiła, lecz wyniki nadal nie mogą zadowalać kibiców Ruchu.

Sobotni mecz w roli arbitra głównego poprowadzi sędzia Bartosz Frankowski z Torunia. W trwającym sezonie do tej pory sędziował Żubrom raz – w szalonym spotkaniu z Jagiellonią, zremisowanym 3:3 po pościgu w drugiej połowie. Tym razem liczymy na zwycięstwo! Asystentami sędziego Frankowskiego będą Marcin Boniek i Jakub Winkler. Sędzią technicznym wybrany został Sylwester Rasmus. Za system VAR odpowiedzialni będą Paweł Pskit i Paweł Sokolnicki.

Jesienne starcie z Ruchem Puszcza zakończyła podziałem punktów po remisie 2:2. Obydwa trafienia dla Żubrów zdobył wówczas Łukasz Sołowiej, pokonując golkipera rywali z gry oraz po wykorzystaniu rzutu karnego. Jak historia potoczy się w sobotę? Zobaczymy już o 17:30!