Podsumowanie 34. kolejki PKO BP Ekstraklasy

Koniec! Poznaliśmy ostateczne rozstrzygnięcia sezonu 2023/24 w PKO BP Ekstraklasie. Przyjrzyjmy się zatem wynikom, które padły podczas kończącej te rozgrywki multiligi.

Bardzo szybko rozstrzygnęła się rywalizacja na szczytach. Spotkanie Rakowa Częstochowa ze Śląskiem Wrocław rozpoczęło się z opóźnieniem z powodu intensywnych opadów deszczu. W efekcie wrocławianie przez dłuższy czas mogli obserwować, jak radzi sobie ich jedyny rywal w walce o tytuł – Jagiellonia Białystok. Zespół ze stolicy Podlasia tymczasem szybko zamknął grę, już w 26. minucie wychodząc na trzybramkowe prowadzenie z Wartą Poznań. Ten wynik dowiózł do końca, rozpoczynając celebrację tytułu, gdy Śląsk jeszcze kończył mecz w Częstochowie. Wrocławianie wygrali jednak mecz z ustępującym mistrzem, pieczętując udany sezon i oficjalnie zdobywając tytuł wicemistrzów Polski.

Szczęściu dopomogła Korona Kielce, która po zwycięstwie na obiekcie Lecha Poznań utrzymała się w PKO BP Ekstraklasie. Kielczanie do kolejki podchodzili z pozycji w strefie spadkowej, ale jednoczesna porażka Warty Poznań w Białymstoku dała im awans na bezpieczną lokatę. Dla Lecha przegrana z Koroną oznaczała spadek na piąte miejsce w tabeli – czwarte zajęła Pogoń Szczecin, która w ostatniej kolejce pokonała rewelację wiosny, Górnika Zabrze, 1:0 u siebie.

Z klasą rozgrywki ligowe pożegnały spadające z PKO BP Ekstraklasy zespoły ŁKS oraz Ruchu Chorzów. Obydwa wygrały w swoich ostatnich domowych występach, pokonując odpowiednio Stal Mielec oraz Cracovię. Do grona zwycięskich gospodarzy dołączyła też Legia Warszawa, pieczętując zdobycie brązowych medali poprzez wygraną z Zagłębiem Lubin 2:1. Porażkę w ostatnim spotkaniu sezonu poniósł Radomiak, lecz nie zaskutkowała ona relegacją – radomian przed spadkiem uratowała równoległa przegrana Warty.

Prezentujemy komplet wyników 34. kolejki PKO BP Ekstraklasy:

Sobota, 25 maja:

Jagiellonia Białystok – Warta Poznań 3:0
Lech Poznań – Korona Kielce 1:2
Legia Warszawa – Zagłębie Lubin 2:1
ŁKS Łódź – Stal Mielec 3:2
Pogoń Szczecin – Górnik Zabrze 1:0
Puszcza Niepołomice – Piast Gliwice 1:0 #NaStadionie przy ul. Józefa Kałuży 1 w Krakowie
Radomiak Radom – Widzew Łódź 1:3
Raków Częstochowa – Śląsk Wrocław 1:2
Ruch Chorzów – Cracovia 2:0