Akademia Klasy Ekstra już w czwartek!

Uśmiechnięte twarze dzieci, pasja do piłki nożnej i wielka sportowa przygoda – Fundacja Ekstraklasy już po raz dziewiąty zorganizuje Akademie Klasy Ekstra. Jest to projekt zakładający organizację rozgrywek piłkarskich dla dzieci ze wsparciem każdego z klubów Ekstraklasy. Głównym punktem wydarzenia jest turniej piłkarski zawodników U11, a dla nieco młodszych piłkarzy U9 organizowany jest turniej Funino.

 

Tegoroczne turnieje Akademii Klasy Ekstra to już dziewiąta edycja tego projektu – organizatorem wydarzenia jest Fundacja Ekstraklasy, a sam projekt finansowany jest ze środków Ekstraklasy oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. W ciągu trzech tygodni organizatorzy odwiedzą każdy klub Ekstraklasy – w każdym kolejnym dniu będąc obecnym w innej lokalizacji. Pierwszy turniej zostanie rozegrany w poniedziałek 6 maja z udziałem Radomiaka Radom – Akademie Klasy Ekstra w 2024 roku zakończą się 26 maja na obiektach Legii Warszawa. Głównym celem projektu jest promocja sportu wśród dzieci i młodzieży, kształtowanie aktywnego trybu życia oraz zachęcanie do rozwoju piłkarskich umiejętności.

 

– Nasz projekt skierowany jest w dużej mierze do zawodników i zawodniczek trenujących w mniejszych, lokalnych akademiach piłkarskich. Podczas organizacji każdego z wydarzeń bazujemy na możliwościach i wykorzystujemy potencjał wszystkich klubów Ekstraklasy. Naszym celem jest wspieranie rozwoju sportowych talentów oraz umożliwienie im realizacji ich piłkarskich marzeń – niezależnie od tego, skąd pochodzą. Warto również podkreślić, że udział w Akademiach Klasy Ekstra jest całkowicie bezpłatny – opowiada Tomasz Zabielski, inicjator projektu Akademie Klasy Ekstra.

 

Wszystkie kluby zapraszają do wspólnej zabawy swoje zaprzyjaźnione akademie z okolicznych miejscowości czy partnerskich ośrodków. Najstarsi uczestnicy Akademii Klasy Ekstra to zawodnicy urodzeni w 2013 roku, którzy rozgrywają ze sobą mecze w formule turniejowej. Spotkania odbywają się na placu gry o wymiarach 60×40 m z bramkami 5×2 m – na boisku w jednej drużynie przebywać może 7 zawodników (6+1 bramkarz). W turnieju udział bierze najczęściej jest 8 zespołów podzielonych na dwie grupy, rozgrywając spotkania “każdy z każdym”. Najważniejsza informacja jest jednak taka, że w trakcie turnieju nie ma prowadzonych tabel z wynikami.

 

Z kolei zawodnicy wieku do 9 lat mogą czerpać radość z gry w piłkę poprzez udział w turnieju Funino. Zgodnie z ideą tej metodologii celem rozgrywki jest przede wszystkim zachęcenie do uprawiania sportu, rozwój piłkarskich umiejętności oraz pobudzanie kreatywności potrzebnej zarówno na boisku jak i w codziennym życiu. Podczas takich spotkań na boisku przebywa po trzech zawodników w każdym zespole, a zawodnicy starają się zdobyć punkt poprzez umieszczenie piłki w jednej z dwóch bramek. Co najważniejsze, w tym turnieju nie ma sędziów i tutaj także nie są prowadzone tabele z wynikami.

 

Do udziału w zabawie zapraszane są również dzieci w wieku przedszkolnym, które mogą spędzić aktywnie czas na przygotowanych torach przeszkód czy podczas zabaw animacyjnych. Całe wydarzenie jest tak naprawdę sportowym piknikiem rodzinnym, chętnie odwiedzanym nie tylko przez zawodników, ale również ich rodziców czy opiekunów. Wydarzenia poprowadzi Dariusz Ślęzak (DJ Ucho), który jako DJ i konferansjer prowadził wiele popularnych wydarzeń sportowych. O jak najlepszą rozgrzewkę zadba Kacper Lachowicz (Kacpa), trener koszykówki – od 2010 roku współprowadzi Marcin Gortat Camp.

 

– Mamy nadzieję, że udział w Akademiach Klasy Ekstra będzie inspiracją i bodźcem do dalszego angażowania się w trening dla wielu sportowych talentów. Poprzez uczestnictwo w Akademiach Klasy Ekstra, staramy się pokazać wszystkim uczestnikom, że marzenia o grze w Ekstraklasie są dla nich jak najbardziej osiągalne!  – wskazuje Marcin Stefański, dyrektor operacyjny Ekstraklasy SA.

 

W każdym roku Akademie Klasy Ekstra odwiedza wielu znanych zawodników, reprezentujących na co dzień kluby Ekstraklasy, co dla młodych piłkarzy jest sporym przeżyciem. W ubiegłym roku wydarzenia odwiedzili m.in.: Evgeniy Shikavka (Korona Kielce), Filip Szymczak (Lech Poznań), Leandro Messias dos Santos (Stal Mielec) czy Wojciech Łaski (Jagiellonia Białystok).

 

Nasza misja to nie tylko stwarzanie inicjatyw wspierających piłkarski rozwój, ale także inspirowanie zawodników i zawodniczek do angażowania się w sport na dłuższą metę. Widzimy, że udział w naszych programach staje się dla wielu uczestników sposobem na rozwój sportowy oraz na budowanie zdrowego stylu życia i pozytywnych nawyków – dodaje Tomasz Zabielski.

 

Podczas każdego z wydarzeń na uczestników czekają dodatkowe atrakcje. Podobnie jak w poprzednich latach nie zabraknie pokazów Teqball prowadzonych przez reprezentantów Polski w tej dyscyplinie. Będzie to była doskonała okazja do zapoznania się z tym fascynującym sportem i próby swoich sił w grze. Kolejna z przygotowanych atrakcji to strefa Fitlight i Czas Reakcji – wszyscy uczestnicy projektu Akademii Klasy Ekstra otrzymają szansę spróbowania swoich sił w konkurencjach z wykorzystaniem specjalnych urządzeń, pozwalających na weryfikację refleksu i poprawę swojej koordynacji. Organizatorzy zadbali również o przygotowanie mnogości dmuchanców (piłkarzyki, piłkarski dart) czy boisk umożliwiających grę 1 na 1. Zarówno młodsi jak i starsi uczestnicy z pewnością znajdą dla siebie dodatkowe aktywności, które pozwolą jeszcze bardziej cieszyć się z obecności na Akademiach Klasy Ekstra.

 

Każdy z zawodników biorących udział w projekcie Akademie Klasy Ekstra może liczyć na szereg upominków. Przede wszystkich wszyscy młodzi sportowcy za udział w turnieju otrzymują nagrody z rąk trenerów oraz zaproszonych gości na okazałej scenie przy uroczystej oprawie. Wszyscy uczestnicy otrzymują pamiątkowy dyplom, a oprócz tego najmłodsi zawodnicy mogą cieszyć się z medalu. Ich starsi koledzy zdobywają puchar za udział w turnieju U11.

 

Udział w Akademiach Klasy Ekstra jest w pełni darmowy – to idealny pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu dla dzieci i młodzieży, pozwalający identyfikować się ze swoim klubem piłkarskiej Ekstraklasy.