Derby

Dwóch przedstawicieli ma Małopolska w II lidze piłkarskiej. Jutro w Brzesku zmierzą się między sobą w ramach 14. kolejki ligowej.

Historia spotkań i losów Okocimskiego i Puszczy jest niezwykle barwa i długa. Pamiętne spotkania przesądzające o awansie lub jego braku, mecz w Niepołomicach w I lidze, gdzie Puszcza wygrała 4-0 czy w końcu ubiegłoroczna porażka 1-2 w Brzesku która rozpoczęła serię po której z posadą pożegnał się trener Dariusz Wójtowicz. Przed nami mecz z rywalem zza miedzy, który będzie miał sporo podtekstów i ponownych spotkań.

Przede wszystkim nadal mamy w pamięci ubiegłoroczne spotkanie w Brzesku. Trudno dziś wyrokować, co by było gdyby, ale Puszcza pojechała do Brzeska zajmując trzecie miejsce w lidze ze statusem drużyny niepokonanej. Prowadząc 0-1 do 89′ minuty była wirtualnym wiceliderem rozgrywek. Wątpliwy rzut karny, i trafienie Abubakara przesądzające o zwycięstwie „Piwoszy” rozpoczęło fatalna passę naszej drużyny. Pięć kolejnych porażek w sześciu meczach zakończyło się zwolnieniem trenera Wójtowicza, a Puszcza do końca sezonu walczyła o każdy punkt zbliżający do utrzymania.

Dziś sytuacja jest trochę inna. Obie drużyny plasują się w środku stawki i zwycięstwem mogą skrócić dystans do czołówki. Porażka sprawi, że przewaga nad strefą spadkową zostanie praktycznie zniwelowana.

Piłkarze Puszczy w ostatnich trzech meczach zdobyli 7 punktów po zwycięstwach z Gryfem i Legionovią oraz bezbramkowym remisie z Kotwicą. Co więcej podopieczni trenera Tułacza stracili w tych meczach zaledwie jedną bramkę.

Okocimski prowadzony przez legendę Wisły Kraków Tomasza Kulawika w  ostatniej kolejce zremisował 1-1 w wyjazdowym spotkaniu z Polonią Bytom, notując tym samym piąty punkt w ostatnich trzech meczach. Wcześniej bowiem „Piwosze” zremisowali z GKS-em Tychy również 1-1 i efektownie pokonali Olimpię Zambrów 5-3. Ostatnim pogromcą Okocimskiego była Wisła Puławy, która wygrała w Brzesku 3 października.

O zwycięstwo przy Okocimskiej 34 łatwo nie będzie. Puszcza ostatni raz wygrała w derbowym spotkaniu w sezonie 2013/14, konkretnie 28 września 2013 roku. Tamto spotkanie pamiętają zapewne dziś piłkarze Okocimskiego Arkadiusz Lewiński i Sebastian Janik (wówczas w barwach Puszczy), a także Andrzej Sobieszczyk, Longinus Uwakwe i Michał Mikołajczyk oraz Konrad Wieczorek (wtedy gracz Okocimskiego), który w 85 minucie meczu otrzymał czerwoną kartkę.

Okazji do pokazania się byłym kolegom będzie więc jutro co niemiara o czym niech choćby świadczy dołączone zdjęcie…

 

Marek Bartoszek

fot. Zuzanna Kulesza