Najbliższy rywal: Piast Gliwice

To prawdopodobnie najdłuższy mecz w historii Ekstraklasy. Pierwszy gwizdek wybrzmiał 2 grudnia 2023 roku, zakończymy go ponad trzy miesiące później. Już we wtorek, 12 marca, dokończymy przerwany przez śnieżycę mecz z Piastem Gliwice!

Pierwszy, a w zasadzie drugi gwizdek spotkania wybrzmi o 18:30 na Stadionie Miejskim im. Piotra Wieczorka w Gliwicach. Startujemy od 14 minuty i 30 sekundy. Mecz może zostać rozegrany w składach opartych wyłącznie o piłkarzy, którzy mogli wystąpić już w poprzednim terminie. Nie zobaczymy więc na boisku zimowych transferów obydwu drużyn ani graczy, którzy w grudniu odbywali swoje zawieszenie za nadmiar żółtych kartek.

W meczu Piast – Puszcza w nowym terminie nie wystąpią:

• U gospodarzy: Ariel Mosór, Valeriane Gvilia i Fabian Piasecki
  • W zespole Żubrów: Artur Crăciun, Roman Yakuba, Wojciech Hajda, Maciej Firlej, Ioan-Călin Revenco, Thiago Rodrigues de Souza i Lee Jin-hyun

Spotkanie będzie mieć ogromną wagę dla układu dolnej części tabeli. Obydwa zespoły dzielą wyłącznie dwa punkty oraz tyle samo miejsc w ogólnej ligowej hierarchii. Piast przystąpi do meczu jako 14. zespół PKO BP Ekstraklasy – i właśnie to miejsce może zająć Puszcza, jeśli zwycięży w Gliwicach.

Szanse wydają się być spore nawet mimo tego, że trener Tułacz nie będzie mógł skorzystać z części zawodników. Piast wciąż czeka na pierwszą wygraną w 2024 roku. Po wznowieniu rozgrywek ligowych rozegrał pięć spotkań, w których cztery razy przegrał i zaliczył jeden remis.

W kończącej się jeszcze 24. kolejce gliwiczanie przegrali 2:3 po zaciętym meczu z Radomiakiem Radom. Zespół naszego wtorkowego rywala rozpoczął to spotkanie w składzie: František Plach – Arkadiusz Pyrka, Ariel Mosór (niedostępny na mecz z Żubrami), Jakub Czerwiński, Tomasz Mokwa – Michael Ameyaw, Michał Chrapek, Patryk Dziczek, Grzegorz Tomasiewicz, Jorge Félix – Fabian Piasecki (również niedostępny na wtorek). Po przerwie na boisku pojawili się również Serhij Krykun, Tihomir Kostadinov i Kamil Wilczek. Bramki dla Piasta zdobywali Patryk Dziczek i Michael Ameyaw.

Od października 2022 roku zespół z Gliwic nieprzerwanie prowadzi serbski szkoleniowiec, Aleksandar Vuković. Były piłkarz, w Polsce reprezentujący barwy Legii Warszawa i Korony Kielce, płynnie przeszedł na ławkę trenerską w klubie ze stolicy, gdzie dwukrotnie obejmował już funkcję pierwszego trenera. Praca w Piaście to jego debiut szkoleniowy w nowych warunkach – poza klubem, który go „wychował”. Jak na razie, mimo kryzysu w trwającym sezonie, jego pracę można ocenić pozytywnie: wiosną 2023 Piast stał się wręcz rewelacją rozgrywek, katapultując się z dołów tabeli do szerokiej czołówki. Łącznie przez cały okres pracy w Gliwicach trener Vuković poprowadził swój zespół w 48 spotkaniach, 20 z nich wygrywając, 18 remisując i w 10 przegrywając.

Grudniowo-marcowe spotkanie jest pierwszym oficjalnym ligowym starciem między Piastem i Puszczą. Do tej pory mierzyliśmy się tylko w sparingach. Czy mimo problemów ze śniegiem będzie to udany debiut? Przekonamy się już we wtorek!