Podsumowanie sezonu 2023/24: część I

Trwa letnia przerwa w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy. Wciąż jesteśmy też przed rozpoczęciem przygotowań do ich kolejnej odsłony. W oczekiwaniu na kolejne sportowe emocje czas spojrzeć na wszystko, czego dokonaliśmy w minionym sezonie – szczególnym, bo debiutanckim na najwyższym szczeblu ligowym.

Pierwsze dwa przetarcia z ekstraklasowymi rywalami Żubry rozegrały na wyjazdach. Nie były to dla nas mecze owocne w punkty – mimo dobrej, otwartej gry ponieśliśmy porażki zarówno z Widzewem, jak i przyszłym mistrzem kraju, Jagiellonią Białystok. Przełom w wynikach przyniósł pierwszy mecz w roli gospodarza. Na obiekcie przy ul. Józefa Kałuży 1 w Krakowie od razu poczuliśmy się dobrze, już w trzeciej kolejce odnosząc debiutancką wygraną. W pokonanym polu Puszcza pozostawiła wówczas Stal Mielec, a bramkę na wagę zwycięstwa 1:0 zdobył Michał Walski.

Spotkania w Krakowie szybko stały się dużym atutem Żubrów. Choć w spotkaniach wyjazdowych wciąż poszukiwaliśmy recepty na zwycięstwo, mecze w roli gospodarza przynosiły nam kolejne punkty. Do końca letnich wakacji w tej roli pokonaliśmy Łódzki Klub Sportowy, a także zremisowaliśmy z faworyzowaną Legią Warszawa. Do siatki trafił wtedy Łukasz Sołowiej, otwierając wynik meczu. Gości stać było jedynie na wyrównanie stanu gry.

Dobrą serię Puszczy w Krakowie przerwał 15 września 2023 przyszły wicemistrz Polski, Śląsk Wrocław. Zarazem oznaczało to początek gorszej passy dla naszego zespołu. Od tego momentu punktowaliśmy rzadziej, głównie przy pomocy remisów: 2:2 z Ruchem Chorzów czy 1:1 z Radomiakiem. Niejednokrotnie niemal pewne punkty traciliśmy w ostatnich minutach spotkań – tak było między innymi podczas zakończonego remisem Małopolskiego Święta Futbolu z Cracovią. Słabszy okres w lidze nie przełożył się jednak na Fortuna Puchar Polski, w którym we wrześniu pokonaliśmy na wyjeździe Motor Lublin, awansując do 1/16 finału. Tam dopiero lepsza okazała się rzeszowska Stal, która pokonała Żubry 1:0.

Jesienny kryzys przerwaliśmy 10 listopada, odnosząc pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w sezonie. Po bramkach Romana Yakuby i Artura Crăciuna nasz zespół pokonał Wartę Poznań 2:0 w Grodzisku Wielkopolskim, rozpoczynając znakomitą serię, trwającą aż do końca roku. Podczas kolejnych czterech spotkań zwyciężaliśmy z Widzewem (1:0) oraz Górnikiem Zabrze (2:1), po niesamowitej pogoni urywając również punkt Jagiellonii Białystok (od 0:3 do przerwy aż po 3:3 na koniec spotkania). Była również szansa na jeszcze dłuższą serię, lecz na drodze stanęła nam pogoda: mecz z Piastem Gliwice został przerwany przez śnieżycę oraz przełożony na wiosnę.

Jesień 2023, nasze pierwsze półrocze w najwyższej lidze, zamknęliśmy na bezpiecznym 14. miejscu w tabeli oraz 20 „oczkami” na koncie. W spokojnych nastrojach mogliśmy rozpocząć przygotowania do kluczowej dla naszej sytuacji rundy rewanżowej.