Przedstawiamy naszego rywala: GKS Tychy

W niedzielę czeka nas wyjazdowy mecz z GKS-em Tychy. Tyszanie zajmują aktualnie 5 miejsce w tabeli Fortuna 1 Ligi. 

Dla ekipy GKS-u to już 5 sezon na zapleczu ekstraklasy. Do tej pory najlepszy wynik, jaki osiągnęli na pierwszoligowych boiskach to 4 miejsce z sezonu 2017/2018. Z kolei poprzedni tyszanie zakończyli tuż za nami. W końcowej tabeli zajęli 9 miejsce, gromadząc 47 punktów. W tym sezonie GKS zajmuje 5 miejsce z 18 punktami.

Trenerska karuzela

Przez 880 dni w Tychach pracował Ryszard Tarasiewicz. Jednak na początku marca tego roku zdecydowano, że nowym trenerem zostanie Ryszard Komornicki. Nowy szkoleniowiec z GKS-em pracował przez 99 dni. Potem jego miejsce w połowie czerwca zajął Tomasz Horwath. Również on nie zagrzał długo miejsca na ławce GKS-u. Z końcem lipca postawiono na znanego w pierwszoligowym środowisku – Artura Derbina. – Szukaliśmy młodego, ambitnego trenera, dla którego sukces w postaci awansu z GKS Tychy może się stać przełomowym momentem kariery. Istotna była również znajomość realiów 1. ligi. Artur Derbin spełnia te kryteria. Z uwagą przyglądałem się jego pracy w Sosnowcu, Chojnicach i Bełchatowie. Stara się ciągle rozwijać, korzysta z nowinek technologicznych, pogłębia wiedzę przy okazji wizyt w zagranicznych klubach – mówił po zatrudnieniu nowego szkoleniowca Leszek Bartnicki, Prezes Zarządu KP GKS Tychy.

Bełchatowska kolonia

Co łączy Artura Derbina, Bartosza Biela i Krzysztofa Wołkowicza? Oczywiście inny pierwszoligowiec – GKS Bełchatów. Szkoleniowiec razem z Bielem świętowali awans z Bełchatowem do 1 Ligi. Po awansie dołączył do nich Krzysztof Wołkowicz. Jak na razie ta dwójka piłkarzy może liczyć na zaufanie ze strony Derbina. Zarówno Biel, jak i Wołkowicz rozegrali już w tym sezonie po 10 spotkań w tyskich barwach. Biel ma na swoim koncie 3 gole, a Wołkowicz 1 trafienie.

Kapitan i weteran GKS-u

Gdy mówi się o zespole GKS-u Tychy nie sposób nie wspomnieć o Łukaszu Grzeszczyku. 33-letni pomocnik rozgrywa już 7 sezon w barwach zespoły z Tych. Grzeszczyk w tym sezonie ma już na swoim koncie 4 trafienia i jest najskuteczniejszym graczem zespołu. W poprzednich dwóch sezonach kapitan GKS-u popisał się strzelecką regularnością, strzelając po 10 bramek.

Młodość w Tychach

W poprzednich sezonach w Tychach przewinęło się wielu doświadczonych zawodników. Zmiana pokoleniowa nastąpiła wraz z przyjściem do klubu Artura Derbina. Szkoleniowiec nie boi się stawiać na młodych zawodników. 21-letni Oskar Paprzycki zagrał do tej pory w 10 meczach. 7 razy na boisku pojawiał się 17-letni Jan Biegański. Z kolei Dominik Połap, Jakub Piątek i Kacper Piątek mają na swoim koncie po 6 spotkań.