Świetlny Cup 2024 – podsumowanie

W miniony weekend na Stadionie Miejskim w Niepołomicach odbyła się kolejna edycja unikatowego na skalę kraju, a być może nawet kontynentu, turnieju piłkarskiego dla dzieci rozgrywanego przy sztucznym oświetleniu.

W dwudniowej edycji wzięło udział 31 drużyn z całej Polski. Sobota była dniem eliminacji, a z pośród 14 uczestniczących drużyn dwie miały otrzymać promocję i awans do niedzielnego, wieczornego turnieju głównego. Rywalizacja toczyła się w dwóch grupach, w systemie każdy z każdym. Do półfinałów awansowały drużyny Eklera Baranówka, Akademii Piłkarskiej Sanok, Proszowianki Proszowice i SF Staniątki. Najlepsze w tym dniu okazały się dwie ostatnie ekipy i zakończyły dzień pokazowym meczem finałowym w którym padł wynik 2:2, a w serii rzutów karnych lepsza okazała się prowadzona przez trenera Kamila Macha drużyna z Proszowic. W sobotę zaprezentować się na głównej płycie stadionu w Niepołomicach miały okazję również drużyny: trzy z Akademii Puszcza: sekcja dziewczynek, U8 „B” oraz U7, Młode Węgrzce, Victoria Skalbmierz, Płomień Kościelec, Dąb Zabierzów Bocheński, APN Rudnik oraz Futbol Brzączowice

Niedzielne rozgrywki w czterech grupach były już rywalizacją najlepszych ekip z całego kraju. W Niepołomicach tego dnia mogliśmy zobaczyć na boisku drużyny Hutnika Kraków, Wisły Kraków, Cracovii Kraków, Rakowa Częstochowa, Skry Częstochowa, GKS Katowice, Górnika Łęczna, Górnika Zabrze, Widzewa Łódź, Lechii Gdańsk, AP Varsovii, Radomiaka Radom, gospodarzy, czyli Akademii Puszcza pod wodzą Pani trener Kingi Lasek oraz dwóch zwycięzców eliminacji. System rozgrywek wyłaniał najlepszą drużynę z każdej grupy i tworzył „grupę mistrzowską”, w której grano systemem każdy z każdym. Po bardzo wyrównanych spotkaniach do czwórki najlepszych awansowały Lechia Gdańsk, Widzew Łódź oraz… dwaj zwycięzcy sobotnich eliminacji. Nasza drużyna minimalnie musiała uznać wyższość Widzewa w swojej grupie, choć trzeba przyznać, że bezpośrednie mecze z akademią RTS-u były bardzo wyrównane i o końcowym wyniku decydowały drobne rzeczy.

Ostatecznie cały turniej wygrała drużyna Szkoły Futbolu Staniątki przed Proszowianką Proszowice i Lechią Gdańsk, co ciekawe, o kolejności tej trójki decydował stosunek bramek. To świadczy o bardzo wyrównanym poziomie drużyn. Na koniec przyszedł czas podsumowań i rozdania nagród. Zawodnicy i trenerzy otrzymywali je z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice Pana Michała Hebdy, Dyrektora Sportowego Puszczy Niepołomice Pana Romana Korozy oraz Dyrektora Akademii Puszcza Niepołomice Pana Mateusza Stańca.

Z tego miejsca jeszcze raz dziękujemy wszystkim drużynom, trenerom, kibicom, sztabowi organizacyjnemu, sponsorom, działowi medialnemu Puszczy Niepołomice, firmie Overlia Studio za udział i pomoc w organizacji tego wydarzenia. Do zobaczenia na kolejnej edycji !

 

Łukasz Górka, koordynator szkolenia U6-U9 Akademii Puszczy Niepołomice