Najbliższy rywal: Stal Mielec

Wracamy do ligowej gry! Już w ten piątek Żubry zainaugurują wiosnę dla całej PKO BP Ekstraklasy. Naszym rywalem w pierwszym tegorocznym meczu o punkty będzie Stal Mielec. Nim ruszy gra na boisku, przyjrzyjmy się zespołowi z Podkarpacia.

Mielczanie są jednym z najbardziej zasłużonych klubów w historii polskiej piłki. Dwukrotnie sięgali po mistrzostwo kraju, zdobywając tytuł w latach 1973 oraz 1976. W swoim złotym okresie dotarli również do ćwierćfinału rozgrywek europejskich, wchodząc do najlepszej ósemki Pucharu UEFA ’76. Przez dwie kolejne dekady Stal regularnie grała na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce. W połowie lat 90. przeszła jednak przez ciężki kryzys, zakończony upadkiem i likwidacją w 1997 roku. Obecna Stal Mielec to bezpośredni spadkobierca wielkich sukcesów sprzed niemal pięciu dekad.

Długa droga do odrodzenia Stali w PKO BP Ekstraklasie znalazła swój finisz w 2020 roku, kiedy po latach nieobecności ponownie awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej w kraju. Za mielczanami trzy sezony, w trakcie których znowu stali się stałym bywalcem na salonach.

Do ligowej wiosny Stal Mielec przystępuje z 11. miejsca w tabeli. Od strefy zagrożonej relegacją oddziela ją zapas czterech punktów. Co za tym idzie, już od pierwszych spotkań w nowym roku zespół z Podkarpacia będzie musiał walczyć o istotne punkty i z pewnością postawi Żubrom trudne warunki. Szczególnie uważać musimy na napastnika rywali, Ilję Szkurina. 24-letni Białorusin jesienią trafił do siatki ośmiokrotnie, co stanowi jeden z trzech najwyższych wyników w całej lidze. Podczas przerwy zimowej przedłużył również kontrakt ze Stalą, wiążąc się z naszym piątkowym przeciwnikiem do końca sezonu 2024/25.

Podczas przerwy zimowej mielczanie dokonali również dwóch transferów czasowych. Na wypożyczenia do Stali udali się młodzi zawodnicy Lecha Poznań i Legii Warszawa: Maksymilian Pingot i Igor Strzałek. Obydwu będzie można zobaczyć na boisku prawdopodobnie już podczas piątkowego starcia z Żubrami.

Stal Mielec od niemal roku prowadzi Kamil Kiereś. Pochodzący z Piotrkowa Trybunalskiego szkoleniowiec zasiadł na ławce mielczan już w 30 oficjalnych meczach, legitymując się bardzo równomiernym bilansem 11 zwycięstw, 8 remisów i 11 porażek. Pod wodzą trenera Kieresia Stal utrzymała się w poprzednim sezonie bez większego problemu – i ten sam cel w pierwszej kolejności przyświeca jej również w rozgrywkach 2023/24.

Rywalizacja ze Stalą po jesieni kojarzy się Żubrom doskonale. To właśnie w meczu z mielczanami odnieśliśmy pierwsze zwycięstwo na poziomie PKO BP Ekstraklasy, pokonując rywala 1:0. Do siatki trafił wówczas Michał Walski. Jak będzie tym razem – przekonamy się już wkrótce. Pierwszy gwizdek w spotkaniu Stal Mielec – Puszcza Niepołomice wybrzmi w piątek, 9 lutego o godz. 18:00.